Robertina Šebjanič u Dubrovniku tijekom rezidencije STARST4Water ZeroPollutionAdriatic, foto: Tanja Minarik
Slovenska novomedijska umjetnica Robertina Šebjanič u svojoj se stvaralačkoj praksi posvećuje odnosima čovjeka i prirode, dubinski promišljajući o ljudskoj intervenciji u okoliš i društvenopolitičkim i ekonomskim strukturama koje počivaju na principu rasta proizvodnje i potrošnje. Njezini su radovi interdisciplinarni, često vrlo poetični i istovremeno snažno povezani sa znanošću i drugim područjima društvenog djelovanja.
U Rijeci ćemo kroz njenu samostalnu izložbu Plimna (si)(e)mpatija predstaviti dva recentna rada koji demonstriraju izravan utjecaj našeg djelovanja na okolna mora i oceane, i prepoznaju iskustvo koje dijele sva stvorenja, bez obzira na njihovu veličinu: Echinoidea Future – Adriatic Sensing i Atlantic Tales.
Izložba se u Galeriji Filodrammatica (Korzo 28/1, Rijeka) otvara u četvrtak, 26. siječnja u 19 sati, nakon čega ju je moguće posjetiti do 17. veljače 2023. Ulaz je slobodan.
Radno vrijeme galerije:
ponedjeljak – petak: od 11 do 13 sati i od 16 do 20 sati •
subota: od 16 do 20 sati •
Poslušajte audio vodstvo kroz izložbu u izdanju Kulturpunkta, nastalo u suradnji Kurziva i Drugog mora
PREDSTAVLJENI RADOVI:
ECHINOIDEA FUTURE – ADRIATIC SENSING
– instalacija, 2022.
Foto: Tanja Kanazir / Drugo more (Flickr galerija)
Rad Echinoidea Future — Adriatic Sensing umjetnička je audio-vizualna instalacija koja se bavi trenutnim bio-geološkim i morfološkim uvjetima u okolišu morskih ježinaca, u kojem se, zbog ljudskog djelovanja u vidu stvaranja tekućeg otpada, bilježi drastično smanjenje razine kisika. Istražujući faktore stresa lokalnog/globalnog ljudskog otiska na okoliš, umjetnica kroz projekt pokazuje krhkost, ali i otpornost vodenih vrsta.
Glavno istraživanje za umjetnički rad provedeno je u okviru The Zero Pollution Adriatic rezidencije koju je pokrenuo UR Institut iz Dubrovnika u sklopu projekta STARTS4Water, a odvijalo se u obalnom području južnog Jadrana.
Rad je imao svoju premijeru na festivalu Ars Electronica u Linzu u rujnu 2022. godine.
ECHINOIDEA FUTURE – ADRIATIC SENSING
Autorica (koncept, uređivanje zvuka i videa, izvedba): Robertina Šebjanič
Video support A.I.: Tanja Minarik
Znanstveno savjetovanje: dr. Alenka Malej, dr. Matjaž Ličer; UR Institut: Gjino Šutić, Filip Grgurević; Institut za more i priobalje Dubrovnik: dr. Marijana Hure, dr. Valter Kozul
Produkcija: UR Institut
Podrška pri produkciji: Zavod Sektor, PiNA, Miha Godec, Ivanka Pasalic (puhanje stakla), David Drolc (metalna konstrukcija)
Posebna zahvala: Martina Gluhan, Marjan Žitnik
Rad Echinoidea Future – Adriatic Sensing naručio je UR Institut (The Zero Pollution Adriatic), u okviru projekta STARTS4Water, financiranog od strane S+T+ARTS, inicijative Europske komisije, pokrenute u okviru programa za istraživanje i inovacije Horizont 2020.
ATLANTIC TALES: SELACHOPHILIA: CETORHINUS MAXIMUS – LIMARIA HIANS
– imerzivna audiovizualna pripovijest, 2019.-2021. / * samo na dan otvorenja izložbe
Foto: Tanja Kanazir / Drugo more (Flickr galerija)
Ispreplitanjem mitologije i znanosti, rad Atlantic Tales progovara o našoj sposobnosti da odgovorimo na kompleksne izazove u doba antropocena.
Priča govori o morskim dubinama i mračnim projekcijama za budućnost ako čovjekov (destruktivni) otisak ne prestane rasti, kao što je to bio trend posljednjih desetljeća. Mora i oceani se brzo mijenjaju, uglavnom kao rezultat ljudske intervencije, a naše se znanje o tim promjenama širi sve sporije i često je obilježeno davno utvrđenim razlikovanjem utjecaja ljudske aktivnosti na kopno i na more.
Kako oceani osjećaju ljudsko djelovanje, kako ono utječe na stanovnike oceana i mora, i što bi nam o tome mogla reći bića koja u njima žive ako bismo ih razumjeli, ili željeli razumjeti? Protagonisti priče su golema psina (Cetorhinus maximus), kozmopolitska migratorna vrsta morskog psa koji živi u dubokim vodama svih oceana s umjerenom temperaturom, i školjka Limaria hians, mala vrsta školjke egzotičnog izgleda koja je endemična za vode Sjevernog Atlantika.
Autorica se s ovim bićima imala priliku susresti tijekom boravka na znanstveno-istraživačkom brodu RV Celtic Explorer u Irskoj, za vrijeme ekspedicije u Sjevernom Atlantiku. Imerzivna instalacija isprepliće priču, ispjevanu u tradicionalnom irskom sean-nós stilu, s naracijom pripovjedača i terenskim snimkama iznad i ispod površine Atlantskog oceana.
ATLANTIC TALES: SELACHOPHILIA: CETORHINUS MAXIMUS – LIMARIA HIANS
Autorica (koncept, razvoj, tekst, dizajn zvuka): Robertina Šebjanič
Sean-nós pjevači: Caitríona Ní Cheannabháin, Róisín Seoighe
Naracija: Polona Torkar
Snimanje naracije: Rok Kovač
Mastering zvuka: Aleš Hieng Zergon
Produkcija 2019.-2020.: Aerial/Sparks, Galway 2020 European Capital of Culture
Produkcija 2021.: Kino Šiška i Zavod Sektor (Project manager: Anja Zver)
ROBERTINA ŠEBJANIČ
PLIMNA (SI)(E)MPATIJA
☛ Galerija Filodrammatica, Korzo 28/1, Rijeka
26. 1. – 17. 2. 2023.
OTVORENJE IZLOŽBE:
četvrtak, 26. siječnja, u 19 sati
RADNO VRIJEME GALERIJE:
pon-pet od 11 do 13 sati i od 16 do 20 sati
sub od 16 do 20 sati
(mogućnost dogovora drugih termina posjeta uz prethodnu najavu; nedjeljom i praznikom zatvoreno)
ROBERTINA ŠEBJANIČ