Izložba:

Grupa ABS

“ABS-ova praksa zamišljena kao klasna borba u visokoj umjetničkoj obrazovnoj klasi”

ABS- ov prelazak u razdoblje Klasicizma

Nova faza umjetničke prakse grupe ABS, zamišljena je kao klasna borba unutar visoke umjetničke obrazovne klase. ABS i sam sudjeluje u tom zamršenom pedagoškom odnosu

”učitelj – drugi”, činjenicom da Alebić i Blažić imaju status asistenta na APU u Rijeci, a Skvrce se bavi pripremom đaka za prijemni ispit na ALU – diljem lijepe naše.

ABS smatra da je u procesu primanja znanja iznimno važno oprimjerivanje primjerima putem  kojih nas  se umjetnički obrazuje. Primjeri su simptomi  određenog  identifikacijskog – povijesnog diskursa putem čijih se matrica usvaja znanje. Programi Akademija likovnih umjetnosti kod nas, a i u Europi uglavnom su bazirani na modernističkim doktrinama, koje su nadiđene, pogotovo, pojavom kulturalnih studija. Takvi su programi u potpunoj suprotnosti s očekivanom naobrazbom koju bi  svaki student trebao dobiti, kako bi bio sposoban suočiti se sa zatečenim kulturno – povijesnim trenutkom unutar kojega izvodi vlastiti umjetnički identitet. Prema tome, ABS  je odlučio  na svojim radnim mjestima preuzeti podčinjeni hijerarhijski status pozicije modela. ABS kao modeli imaju funkciju da se nude studentima za poziranje, nudeći im preko vlastitog tijela identitete drugih već poznatih suvremenih umjetnika. U naj širem smislu očekivani rezultat ABS – ove prakse ima namjeru izazvati zastoj akademskog programa te na glas postaviti pitanje, o relevantnosti primjera i alatki u zatečenom kulturno – povijesnom trenutku u iščitavanju diskursa ABS-ovih modela, koji  im se nude kao primjeri preko kojih mogu graditi  platformu znanja za slijedeću nadogradnju.

Želja za znanjem i uživanje u znanju  stvar  je cijeloga društva, jer povećanjem broja umjetničkih institucija povećava se i društveni budžet za uzdržavanje umjetnosti.

Sjetimo se rada D. Raše Todosijevića “Edinburška izjava tko profitira a, tko pošteno zarađuje od umjetnosti”!

ABS se pita tko gdje i kada ima pravo na umjetnost u ovom zamršenom lancu visokog  umjetničkog obrazovanja u zatečenom marginalnom geografskom kontekstu.

Grupu ABS čine: Alan Alebić (1976), Ivica Blažić (1975) i Ivan Skvrce (1980).

Članovi ABS-a diplomirali su 2003. godine na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti – smjer slikarstvo. Trenutno su studenti završne godine magistarskih studija na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje u Ljubljani. Žive i rade na relaciji: Zagreb – Rijeka – Krk. Dobitnici su godišnje nagrade Hrvatskog društva likovnih umjetnosti za najboljeg mladog umjetnika za 2008. godinu.

Program su podržali: Grad Rijeka – Odjel gradske uprave za kulturu, Nacionalana zaklada za razvoj civilnog društva, Primorsko – goranska županija

*Druženje s autorima uz konzumaciju krepkih napitaka

ili na upit: +38551212957