Foto: Tanja Kanazir / Drugo more (Flickr galerija)

Zadovoljstvo nam je najaviti da će novu izložbenu 2025. godinu u Galeriji Filodrammatica (Korzo 28/1, Rijeka) otvoriti novomedijska umjetnica Gaia Radić, interaktivnom instalacijom Chora.

Otvorenje izložbe održat će se u četvrtak, 9. siječnja u 19 sati, nakon čega ju je moguće razgledati do 30. siječnja. Ulaz je slobodan.

Radno vrijeme galerije:
ponedjeljakpetak od 11 do 13 i od 17 do 20 sati
subota od 17 do 20 sati
– nedjeljom i praznikom zatvoreno

 

Osmišljen kao istoimeni konceptualni entitet, rad Chora je kreiran kao konfiguracija materijalnih i nematerijalnih elemenata, predstavljajući autonomnu silu koja postoji kako u fizičkom prostoru galerije, tako i u virtualnom 3D prostoru koji je projiciran na dvije ovalne ploče od pleksiglasa. Instalacija je nastala u suradnji Gaije Radić s Institutom za suvremenu umjetnost Aksioma iz Ljubljane.

Gaia Radić: ChoraFoto: Tanja Kanazir / Drugo more

“Svojom imerzivnom video instalacijom Chora, umjetnica Gaia Radić otvara novo poglavlje unutar korpusa virtualnih svjetova koji djeluju kao perceptivne pripovijesti, istovremeno transformirajući prostore koje nastanjuju u autopoetičke sustave stvaranja svjetova.

U Chori, prostor nepomično čeka posjetitelja. Njegovim dolaskom, unutar prostrane virtualnosti pojavljuje se podijeljena perspektiva. Kroz dva suprotna otvora počinje se otkrivati geološki teren, koji se čini nevezanim za bilo koje specifično mjesto. Sastavljen od međusobno povezanih laguna, svijet naizgled prelijeva nebeska primordijalna tekućina, održavajući prostor u stanju neprekidnih promjena.

Ovaj neprekidni tok vodi pogled posjetitelja duž naborane topologije koja se, zauzvrat, polako provlači i kroz samog promatrača. U tom susretu, perceptivni organi promatrača postaju kanali kroz koje se prostor reflektira na samog sebe. Chora oblikuje i istovremeno biva oblikovana svojim materijalnim domaćinom te ostvaruje svoj generativni potencijal kada se fizički i virtualni svjetovi susretnu kroz percepciju promatrača.

Heterotopijski prostor funkcionira kao sito u kojem se jedan svijet reflektira i lomi u drugi, proizvodeći samoreferencijalnu stvarnost koja se kontinuirano iznova oblikuje. Jer, čim proces samooblikovanja započne, slijedi raspršivanje. Kada promatrač napusti prostor, krajolik se smiruje, a Chora se vraća u svoje uspavano stanje do dolaska novog tijela.”

— Maja Burja

Gaia Radić: ChoraFoto: Tanja Kanazir / Drugo more

 

IZ MEDIJA:

Topologija heterotopije  (Vizkultura)

Interaktivna umjetnička instalacija “Chora” otvorena u Galeriji Filodrammatica (Novi list)

Izložbom “Chora” Gaje Radić najavljena nova izložbena sezona Drugog mora (ArtKvart)

 

GAIA RADIĆ

CHORA

Galerija Filodrammatica, Korzo 28/1, Rijeka

9. – 30. 1. 2025.

 
OTVORENJE IZLOŽBE:
četvrtak, 9. siječnja, u 19 sati

RADNO VRIJEME GALERIJE:
pon-pet od 11 do 13 sati i od 17 do 20 sati
sub od 17 do 20 sati
(mogućnost dogovora drugih termina posjeta uz prethodnu najavu; nedjeljom i praznikom zatvoreno)

 

Gaia Radić _ Chora _ Rijeka 1920x1080 _ poster

 

Autorica: Gaia Radić

Autorica teksta: Maja Burja

Glazba i zvuk: Gašper Torkar

Tehnička podrška: Oskar Kandare

Produkcija: Aksioma – Zavod za sodobne umetnosti, Ljubljana, 2024.

Projekt je nastao u okviru programa U30+, kustosice Maje Burje

Financijska podrška: Ministarstvo kulture Republike Slovenije, Grad Ljubljana, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske

Konačna projekcija izrađena je u suradnji s češkim nacionalnim superračunalnim centrom IT4Innovations, VSB – Tehničko sveučilište u Ostravi.

Zahvale: Ljudmila, laboratorij za znanost in umetnost, Zavod Projekt Atol, Andrej Škufca

 

 


 

GAIA RADIĆ

https://www.gaiaradic.com/

Gaia Radić rođena je 2001. godine u Puli. Diplomirala je kiparstvo na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci 2023. godine. U Ljubljani trenutno studira arhitekturu na Arhitektonskom fakultetu te diplomski studij Videa, animacije i novih medija na Akademiji za likovnu umjetnost i oblikovanje. U umjetničkom radu pretežno koristi medij računalne grafike, odnosno tehniku 3D modeliranja, dok svoje koncepte realizira kao kombinaciju animacije i prostorne instalacije. Izlagala je na sedam samostalnih i više od trideset grupnih izložbi u Hrvatskoj i Sloveniji. Među njima se ističu samostalna izložba u zagrebačkoj Galeriji Karas, sudjelovanje na 63. Porečkom Annaleu, te suradnje s Centrom za inovativne medije (CIM APURI), Galerijom Kortil iz Rijeke, UR Institutom iz Dubrovnika, Udrugom siva/zona iz Korčule i Udrugom Metamedij iz Pule. Dobitnica je druge ERSTE nagrade na 36. Salonu mladih. (Foto: Aleksandar Selak)
Gaia Radic _ foto Aleksandar Selak

Annual Archive

Annual Archive

Annual Archive

PRETRAŽI ARHIV