IOCOSE _ FFH_rollercoaster1IOCOSE, Slobodni od povijesti (Free From History), ljubaznošću umjetnika

Na izložbi Splav koja pluta svemirom, talijanski kolektiv IOCOSE okuplja neke od svojih najnovijih umjetničkih radova koji istražuju nastanak pokreta NewSpace. Izložba se otvara u četvrtak, 29. kolovoza u 19 sati u Galeriji Filodrammatica (Korzo 28/1, Rijeka), gdje ostaje do 19. rujna.

Radno vrijeme galerije:
ponedjeljakpetak od 11 do 13 i od 17 do 20 sati
subota od 17 do 20 sati
– nedjeljom i praznikom zatvoreno

Nastao u Silicijskoj dolini, NewSpace istovremeno spada u industrijski sektor i ideološki pokret. Usmjeren na istraživanje i kolonizaciju svemira, NewSpace uključuje poznate tvrtke, kao što su SpaceX Elona Muska i Blue Origin Jeffa Bezosa, ali i brojne start-upove i investicijske fondove koji ulažu u gospodarski rast ovog sektora. NewSpace pokret ulaže ogromna ekonomska, tehnološka i diskurzivna sredstva u privatnu kolonizaciju svemira, od niske Zemljine orbite do drugih planeta.

Audio vodstvo kroz izložbu, snimljeno u suradnji s portalom Kulturpunkt

Pokret se predstavlja kao sposoban za rješavanje problema koji muče čovječanstvo, te kao promotor novog multiplanetarnog života. No, rješenja koja se predlažu dostupna su tek maloj skupini ljudi i teško su ostvariva za vrijeme trajanja naših života. Kolektiv IOCOSE razlaže utopijska obećanja pokreta NewSpace i propituje što se može učiniti s tragovima njihovih neuspjeha na Zemlji.

S otvorenja izložbe. Foto: Borut Brozović / Drugo more (Flickr galerija)


 
PREDSTAVLJENI RADOVI:

Pokazivanje na novi planet (Pointing at a New Planet)

– 3D video animacija, 2020.

IOCOSE, Pokazivanje na novi planet (Pointing at a New Planet), ljubaznošću umjetnika

U animiranom videu Pokazivanje na novi planet, ruka Elona Muska – jednog od najpoznatijih investitora u NewSpace – leti nad površinom Marsa. Video je popraćen pjesmom koju je skladala i otpjevala berlinska glazbenica Albertine Sarges, a čiji stihovi – prikazani u karaoke maniri ispod samog videa – predstavljaju spoj najgrandioznijih izjava i slogana koje je Elon Musk izgovarao prilikom promocije svoje tvrtke SpaceX.

Istražujući strategije koje ključni igrači pokreta NewSpace koriste u svojim govorima pri komunikaciji s javnošću, kolektiv IOCOSE je primijetio da im je svima zajednička sklonost gestikulaciji i pokazivanju na nevidljive planete, odnosno pozivanje publike na zamišljanje (još nevidljive) budućnosti čovječanstva. U tim vizijama budućnosti, složenosti i različitosti se pojednostavljuju, čime se učinkovito reproduciraju postojeće nejednakosti.

 

Slobodni od povijesti (Free From History)

– 3D video animacija, 2021.

IOCOSE _ FFH_clickIOCOSE, Slobodni od povijesti (Free From History), ljubaznošću umjetnika

Zamišljen kao nastavak Pokazivanja na novi planet, animirani video Slobodni od povijesti prikazuje ruku koja teraformira izvanzemaljski planet. Video je popraćen karaoke-pjesmom koja se temelji na materijalima investicijskih tvrtki koje zagovaraju širenje na svemirsko tržište. U fazi teraformiranja, atmosfera i ekologija novog planeta postaju pogodnima za ljudski život, dok se mineralni i plinski resursi crpe i iskorištavaju za poticanje gospodarstva na Zemlji. Novi planet nudi ispunjavanje najluđih želja i hedonističkih poriva kolonizatorske ruke, poput zabavnog parka u kojem kapitalističke spekulacije, koje više nisu moguće na Zemlji, mogu bez ikakvog izazova i ograničenja neometano bujati.

 

Šuplji zbor (The Hollow Chorus)

– lakirano drvo, plastični čvorovi, mikrofon, visina 220 cm, širina 370 cm, 2021.

IOCOSE _ The Hollow Chorus 0090-mediumIOCOSE, Šuplji zbor (The Hollow Chorus), ljubaznošću umjetnika

Instalacija Šuplji zbor aludira na geodetske strukture koje NewSpace tvrtke u svojim 3D prikazima koriste za ilustraciju zamišljenih budućih naselja na drugim planetima. Geodetska kupola je arhitektonska struktura koja je postala popularna 1950-ih godina zahvaljujući Richardu Buckminsteru Fulleru, koji ju je zamišljao kao simbol demokratizacije arhitekture: lako sklopiva, proširiva jedinica, čiji svaki čvor i veza nose jednaku težinu. Šezdesetih godina prošlog stoljeća, djelomično zahvaljujući Fulleru koji je bio slavljen kao vizionar i guru, geodetsku kupolu prihvatili su razni kontrakulturni krugovi, a danas je često koristi Silicijska dolina.

IOCOSE-ova instalacija sastoji se od kupole s čijeg vrha visi mikrofon, pozivajući posjetitelje da zapjevaju uz melodije video radova Pokazivanje na novi planet i Slobodni od povijesti. No mikrofon nije dostupan izvana: baš kao što pokret NewSpace poziva na svemirska putovanja koja su tehnički nemoguća i potpuno neisplativa, poziv na pjevanje je istovremeno ponuđen i uskraćen.

 

IZ MEDIJA

Izložba “Splav koja pluta svemirom” otvorena u Filodrammatici  (Novi list)

IOCOSE u Galeriji Filodrammatica: U svemiru ima mjesta za sve, ili ne? (ArtKvart)

Audio vodstvo: Splav koja pluta svemirom (Kulturpunkt)

Talijanski kolektiv IOCOSE u povodu riječke izložbe: ‘Ne vjerujemo da je svemir ta ravna i glatka površina koja samo nas čeka’ (Novi list)

 

IOCOSE

SPLAV KOJA PLUTA SVEMIROM

Galerija Filodrammatica, Korzo 28/1, Rijeka

29. 8. – 19. 9. 2024.

 
OTVORENJE IZLOŽBE:
Četvrtak, 29. kolovoza, u 19 sati

RADNO VRIJEME GALERIJE:
pon-pet od 11 do 13 sati i od 17 do 20 sati
sub od 17 do 20 sati
(mogućnost dogovora drugih termina posjeta uz prethodnu najavu; nedjeljom i praznikom zatvoreno)

 

IOCOSE plakat, dizajn Oleg Šuran

 

Video Slobodni od povijesti (2021.) je nastao po narudžbi Aksiome – Zavoda za sodobne umetnosti Ljubljana.

Pjesme za videe Pokazivanje na novi planetSlobodni od povijesti komponirala je i otpjevala Albertine Sarges.

IOCOSE

iocose.org

Kolektiv IOCOSE istražuje na koji način narativi vezani uz budućnost tehnologije ostavljaju tragove u sadašnjosti. Uz poetsko i nadrealno čitanje mitova o napretku, skupina pronalazi nove interpretacije imaginarnih svjetova, ikonografija i retorika. Kolektiv su 2006. godine osnovali umjetnici Matteo Cremonesi, Filippo Cuttica, Davide Prati i Paolo Ruffino. Radove su izlagali u mnogim međunarodnim institucijama, uključujući Fondazione Modena Arti Visive (2022.), MAMbo (2018.), Fotomuseum Winterthur (2017.), The Photographers’ Gallery (2018., 2016.), Tate Modern (2011.), Science Gallery (2012.), Jeu de Paume (2011.), FACT (2012.) i Transmediale (2013., 2015.). Njihova su djela predstavljena u časopisima i publikacijama kao što su Wired, The Creators Project, Flash Art, Neural, Liberation, Der Spiegel, El Pais i drugi. (Foto: Domen Pal / Aksioma)
IOCOSE_group_pic

Annual Archive

Annual Archive

Annual Archive

PRETRAŽI ARHIV