ALL TALK _ Sve na riječima _ visual temp

Otvorenim razgovorom o granicama, potencijalima i ulozima javnog diskursa danas, javnim okruglim stolom pod nazivom Sve na riječima zaključuje se dvodnevno okupljanje koje promišlja javno programsko djelovanje kao osporavan prostor za diskurs, organizaciju i skrb. Događaj se provodi u okviru međunarodnog projekta TOOLKIT OF CARE i cjelogodišnjeg programa Refleks Drugog mora.

Razgovor na engleskom jeziku održat će se u nedjelju, 25. svibnja, s početkom u 18.30 sati, na drugom katu Filodrammatice (Korzo 28/2, Rijeka). Ulaz je slobodan za sve zainteresirane.

 

O OKRUGLOM STOLU

Institucije govore. One proizvode diskurs, postavljaju okvire i odlučuju što je važno, a što nije. Javno programsko djelovanje — od razgovora i radionica do rezidencija i inicijativa u zajednici — brzo se proširilo kulturnim prostorima, a takvi su programi često predstavljeni kao mjesta opće dostupnosti i dijaloga. No ti su formati daleko od neutralnih. Oni u sebi nose strukture moći i institucionalnu logiku, koje pak određuju što se smije reći, što može kružiti, a što će biti neutralizirano kao puke prazne riječi, bez potencijala za promjenu.

Koji materijalni uvjeti, ritmovi i tonovi oblikuju ove susrete? Kako autoritet, afekt i (ne)primjerenost određuju što se može izreći, što ima težinu, a što se smatra nevažnim?

U trenutku obilježenom cenzurom, autoritarizmom i kulturnim institucijama koje su često upletene u nasilje i eksploataciju, ovaj okrugli stol okuplja organizatore, edukatore i kulturne radnike kako bi zajednički postavili hitna pitanja o mogućnostima i granicama javnog diskursa.

Kako se možemo oduprijeti pretvaranju javnog programskog djelovanja u spektakl i umjesto toga njegovati oblike okupljanja koji mogu podržati militantnu brigu, kolektivno preosmišljavanje i znanje koje je zaista korisno?

Sudionici: dr. Janna Graham, izvanredna profesorica vizualnih kultura na Goldsmithsu, Sveučilište u Londonu; Susan Kelly, spisateljica, umjetnica, organizatorica i edukatorica koja istražuje odnose između umjetnosti i mikropolitike; Margareta Kern, vizualna je umjetnica koja djeluje u području performansa, pokretne slike i instalacije; dr. Toufic Haddad, palestinsko-američki akademik i autor; Davor Mišković kulturni radnik iz Rijeke, direktor Drugog mora; Agnė Bagdžiūnaitė, kustosica i kulturna organizatorica iz Litve; dr. Valeria Graziano, izvanredna profesorica na Centru za napredne studije Sveučilišta u Rijeci koja djeluje i šire kroz političko organiziranje, radikalnu pedagogiju i umjetničku produkciju; dr. Manuela Zechner, istraživačica, facilitatorica i kulturna radnica.

Ulaz je slobodan i otvoren za sve — nije potrebna registracija.

Bit će ponuđeno lagano osvježenje.

Jezik: glavni radni jezik bit će engleski, uz neformalni prijevod na hrvatski.

Pristupačnost: nažalost, prostor nije pristupačan za osobe u invalidskim kolicima. Molimo da nas unaprijed kontaktirate u vezi bilo kakvih potreba za pristupom — predani smo osiguravanju sudjelovanja na druge načine.

 

VIŠE O PROGRAMU

Sve na riječima — Javno programiranje, institucionalni diskurs i militantna briga

— dvodnevno okupljanje koje promišlja javno programiranje kao osporavan prostor za diskurs, organizaciju i brigu

Drugo more (Filodramatica, 2. kat, Korzo 28/2, Rijeka)

⊗ subota i nedjelja, 24. i 25. svibnja 2025.

Javno programsko djelovanje već dugo oblikuje način na koji umjetničke i kulturne institucije okupljaju publiku – od predavanja i radionica do pedagoških eksperimenata i skupština. Iako se često prikazuju kao neutralni, ovi formati duboko su povezani s ideološkim, institucionalnim i ekonomskim silnicama. Danas, u kontekstu krize reprezentacije i rastućeg autoritarizma, ovaj događaj okuplja istraživače, umjetnike i organizatore kako bi propitali povijesne genealoške linije, sadašnje proturječnosti i buduće mogućnosti proizvodnje javnog diskursa.

Strukturiran kroz tematske radne grupe i zaokružen javnim okruglim stolom, dvodnevni događaj istražuje:

Suvremeni diskurs desnice i njegov utjecaj na kulturni prostor
Liberalne paradigme javne rasprave i institucionalne neutralnosti
Postkolonijalna i imperijalna nasljeđa koja oblikuju kulturni diskurs i subjektivnosti
Alternativne genealoške linije javnog okupljanja i radikalnog obrazovanja, oslonjene na pokrete poput Bandunga, feminističkih i antikolonijalnih borbi
Ulogu militantne brige u formatima okupljanja i rasprave

Ovaj događaj nastoji produbiti razumijevanje javnog programiranja kao prakse i kao osporavanog prostora, postavljajući pitanja: kako mogu nastati novi formati koji su ukorijenjeni u društvenim, političkim i tjelesnim uvjetima koje žele adresirati? Kako programiranje može postati prostor militantne brige, koji priznaje isključenja i stvara prostor za posljedice?

Za sudjelovanje u radnim grupama, molimo pošaljite kratko iskazivanje interesa na adresu valeria.graziano[at]uniri.hr ili davor[at]drugo-more.hr.

VIŠE O SUDIONICIMA

Janna Graham
Dr. Janna Graham izvanredna je profesorica vizualnih kultura na Goldsmithsu, Sveučilištu u Londonu. U svom radu istražuje auditivne, pedagoške i mikropolitičke dimenzije urbane eksproprijacije i otpora, uključujući načine na koje naslijeđa kolonijalne administracije podupiru neoliberalne subjektivitete, institucije i oblike javnosti. Izvorno obrazovana kao geografinja, Graham piše opsežno o genealoškim linijama radikalnog obrazovanja u odnosu na suvremenu umjetnost, oslanjajući se na dvadeset godina rada u kulturnom sektoru. Bila je inicijatorica Centra za moguće studije (Serpentine Galleries), voditeljica javnih programa i istraživanja (Nottingham Contemporary, Art Gallery of Ontario) te članica kolektiva Ultra-red, Precarious Workers Brigade i Deptford People’s Heritage Museum.

Susan Kelly
Susan Kelly je spisateljica, umjetnica, organizatorica i edukatorica koja istražuje odnose između umjetnosti i mikropolitike — tamo gdje proizvodnja subjektiviteta postaje prostor za analizu i intervenciju u reprodukciju kapitalizma, imperijalizma, umjetnosti i kulture. Radila je u području performansa, videa, instalacije i site-specific praksi, a u novije se vrijeme fokusira na pisanje, radionice i istraživačke procese temeljene na participativnim militantnim metodama. Djeluje samostalno i kroz kolektive na sjecištima umjetnosti, obrazovanja i političke organizacije i aktivizma (uključujući Micropolitics Research Group, Precarious Workers’ Brigade, ranije Carrot Workers Collective i 16Beaver, New York). Diplomirala je likovnu umjetnost i povijest umjetnosti (NCAD Dublin), magistrirala kulturne studije (Leeds University), završila Whitney Independent Study Studio Programme u New Yorku krajem 1990-ih, a doktorirala vizualne kulture na Goldsmithsu 2010.

Margareta Kern
Margareta Kern je vizualna umjetnica koja djeluje u području performansa, pokretne slike i instalacije. Njezin umjetnički rad proizlazi iz kontinuiranog, kritičkog i utjelovljenog istraživanja o tome kako se kolektivne imaginacije i subjektiviteti oblikuju, osporavaju i mobiliziraju usred višestrukih kriza neoliberalnog kapitalizma i klimatskog sloma. Iskustvo prisilnog preseljenja i sukoba — budući da je 1990-ih migrirala iz Bosne i Hercegovine/Jugoslavije u Ujedinjeno Kraljevstvo kao tražiteljica azila — duboko oblikuje njezin angažman u temama moći, ideologije i otpora. Njezin rad široko je izlagan i prikazivan, a trenutno završava doktorski studij temeljen na umjetničkoj praksi na University of the Arts London, gdje istražuje sjecište performansa, militarizma i subverzije. www.margaretakern.com

Toufic Haddad
Dr. Toufic Haddad je palestinsko-američki akademik i autor. Doktorirao je razvojne studije na School of Oriental and African Studies u Londonu, a autor je knjige Palestine Ltd: Neoliberalism and Nationalism in the Occupied Territory (I.B. Tauris, 2016). Radio je u različitim ulogama na okupiranim palestinskim teritorijima kao novinar, istraživač, konzultant, urednik i izdavač. Nedavno je bio ravnatelj jeruzalemskog ogranka Vijeća za britanska istraživanja na Levantu – Kenyon Institute (2020.–2024.), a trenutno je počasni istraživač na Sveučilištu u Exeteru, sa sjedištem u Jordanu do travnja 2025.

Davor Mišković
Davor Mišković je kulturni djelatnik iz Rijeke. Direktor je kulturne organizacije Drugo more. Većina njegova rada vezana je uz programsko planiranje, istraživanje i prikupljanje sredstava unutar organizacije. Uz to je aktivno sudjelovao u zagovaranju nezavisne kulturne scene te izradi strateških dokumenata i kulturnih politika na lokalnoj i nacionalnoj razini.

Agnė Bagdžiūnaitė
Agne Bagdziunaite je kustosica i kulturna organizatorica iz Litve. Njezina praksa istražuje kritičko javno programiranje, kolektivno pamćenje i politiku vidljivosti, često koristeći eksperimentalne formate i metode suradnje. Kurirala je projekte u Kaunas Artists’ House, uključujući Obscene West, koji propituje ideološko uokviravanje „zapadnih vrijednosti” u postsovjetskom kontekstu. Članica je organizacijskih timova iza Social Centre Emma, samoupravnog kulturnog prostora u Kaunasu, i Kombinatas festivala lijevih ideja. Njezin rad utemeljen je na brizi, otporu i izgradnji kontrajavnosti unutar i izvan institucionalnih struktura.

Valeria Graziano
Dr. Valeria Graziano izvanredna je profesorica na Centru za napredne studije Sveučilišta u Rijeci, a djeluje i šire kroz političko organiziranje, radikalnu pedagogiju i umjetničku produkciju. Njezino istraživanje utemeljeno je u naslijeđu autonomnog marksizma, shizoanalize i transfeminističkih pristupa, fokusirajući se na geste odbijanja rada i političke upotrebe užitka kao utjelovljenih taktika za narušavanje kapitalističke i fašističke produktivnosti. Aktivna je u različitim kolektivima, uključujući Precarious Workers Brigade, te je jedna od pokretačica TIAN – Transversal Institutional Analysis Network (https://institutionalanalysis.net). Nedavne publikacije uključuju Pirate Care: Acts Against the Criminalization of Solidarity (Pluto Press, 2025) i Figure It Out: The Art of Living Through System Failures (Drugo more, 2024).

Manuela Zechner
Dr. Manuela Zechner je istraživačica, facilitatorica i kulturna radnica. Osnivačica je škole Common Ecologies, gdje koordinira zajednička istraživanja, publikacije i susrete, te producira podcast Earthcare Fieldcast. Njezin rad usmjeren je na brigu i ekološku skrb, feminističke i antirasističke agrarne promjene i odnose sela i grada, te na društveno-ekološke pokrete i transformacije. Trenutno je povezana s Centrom za primijenjeno ekološko promišljanje Sveučilišta u Kopenhagenu i predaje o društveno-ekološkoj transformaciji, zajedničkim istraživačkim metodama i politici brige u Barceloni i Koblenzu. Povremeno surađuje s umjetničkim i obrazovnim inicijativama, trenutno kroz projekt izgradnje školskog vrta u Beču kao dijela umjetničko-istraživačkog projekta.

 

Ovaj događaj je dio aktivnosti u okviru Working Group 3 “‘Analysis, Theory and Politics of Care’ u sklopu projekta TOOLKIT OF CARE (TOC), CA21102 (https://www.cost.eu/actions/CA21102) koji financira COST (European Cooperation in Science and Technology):

* TOOLKIT OF CARE (TOC) je međunarodni projekt koji vodi interdisciplinarna skupina kreativnih praktičara, akademika, istraživača i umjetničkih organizacija specijaliziranih za kreativne tehnologije, s velikim iskustvom u proizvodnji i širenju ove vrste znanja diljem Europe i svijeta, koji su se okupili kako bi formirati “kritičnu mrežu skrbi”. Mreža surađuje kako bi podijelila svoju zajedničku stručnost i tehničko znanje koje se koristi na kreativne načine, u svrhu razvoja znanja i metodologija skrbi. Glavni cilj je proizvesti dobro formuliran i integriran TOOLKIT OF CARE koji uključuje članke, prototipove, audiovizualnu dokumentaciju, tehničke priručnike, teorijske analize i podatke. Priručnik će djelovati kao model uspješnog dijeljenja znanja i stručnosti.

** COST (European Cooperation in Science and Technology)  je organizacija koja omogućuje istraživačima i inovatorima da uspostave vlastite istraživačke mreže u širokom rasponu znanstvenih tema, pod nazivom COST Actions, osiguravajući financijska sredstva za znanstvenu suradnju u formi konferencija, sastanaka, škola za obuku i znanstvenih razmjena. https://www.cost.eu/

 

ALL TALK _A3

 

 

 

Refleks

Annual Archive

Annual Archive

Annual Archive

PRETRAŽI ARHIV